Microdiscektomia jak często się jak wykonuje?

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, który ma zniwelować dyskomfort w jego obrębie. Jest jedną z najczęściej dokonywanych zabiegów. Wykorzystuje się do niej mikroskop operacyjny, by uzyskać jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej liczbie on przyczynia się za czucia bólu pleców przez pacjenta. Używa się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma szansy jego usunięcia różnymi technikami. Microdiscektomia może być przeprowadzana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest także wykonywana jednak czas czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego spowodowane są przede wszystkim naciskiem na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują chorzy może powodować znaczny dyskomfort. Wzmacnia się on podczas treningu czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może skutkować ucisk na nerw i ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Lekarz wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj operacja trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie tabletkami? Wszelkie tabletki winnym być zapisywane pod kontrolą doktora. Kluczowe jest by, korzystać także a tabletek rozkurczających. Jednak pamiętajmy jeżeli dyskomfort stoi się wyjątkowo intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Nauka odpowiedniego unoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym wypadku konieczna.

Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to równomierne rozproszenie sił wpływających na kręgosłup i chroni nierównomiernemu uciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • lokalizacji przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, które są spowodowane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najpowszechniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 czy warto pójść na zabieg. Na 100% tak, gdyż często dyskomfort może prowadzić na zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu.

Możesz również polubić…