Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją najkorzystniej rozpocząć?

Rehabilitacja po udarze jest szalenie ważna sprawą, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię osób po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stanie chory wróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po raku i dolegliwościach układu krążenia. Widzimy jak wiele kobiet ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które ograniczają dopływ krwi i zaburzają istotne funkcje życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do formy przed chorobą. W zależności co stało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwyczajnie przestaje być panią samodzielną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być wdrożona jak najszybciej, kiedy stan chorego na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym etapie chory przebywa w szpitalu. Pora jej trwania jest różny, zazwyczaj jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do sprawności przed udarem. Trwa on bardzo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej bo choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze efekty:

  • skala i lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu chorego przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony przyjaciół.

Idealną strategią jest rehabilitacja po udarze w apartamencie. Wiadomo, że najskuteczniejszą pomoc osiągnie on w specjalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w apartamencie winniśmy przygotować otoczenie i konieczny sprzęt, tak żeby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Niezwykle ważne jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie.

Ważnym czynnikiem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u chorego poczucia niezależności. Jeżeli pacjent wymaga niezbędnej pomocy możemy także zatrudnić specjalistę który co kilka dni będzie wykonywał ćwiczenia. Istotne jest, aby praktyka była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% osób po udarze odzyskuje pełną swobodę, jednak jeśli rehabilitacja u nas była wyjątkowo dostępna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Dlatego tak ważne jest żeby rehabilitacja po udarze była dostępna dla wszystkich na wysokim poziomie.

Możesz również polubić…