Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim okresie chory dochodzi do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest wyjątkowo istotna i potrzebna, bez niej chory nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra należy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów chirurgicznych, w jakim dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli stosowania zasadniczo z fizykoterapii, do której potrafimy zaliczyć:

  • zwiększenie siły mięśniowej
  • poprawa ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa efektywności oraz ogólnej sprawności chorego

Na samym początku już drugiego dnia po operacji stosuje się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym kluczowym etapem jest nauka chodzenia o kulach. Po operacji chory chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może zostawić i próbować zacząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to prosta rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest przeprowadzanie prostych kroków wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego oraz rozpoczęciu zadań jak unoszenie kolana itp. Kiedy już opuśćmy szpital następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra.

Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem specjalisty, który zadba o właściwą postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być robione codziennie i w właściwy sposób. Ważny jest tutaj czas w którym zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jeżeli ćwiczenia zaczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich robienia ze względu na odczuwania dyskomfortu, jednak specjalista pomoże nam dostosować zakres zadań do naszych granic. Powinno się pamiętać, aby kilka dni po operacji zachować zdrowy rozsądek i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni opierać nasz ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 na balkoniku powinna być dopóki póki nie wrócą nam siły oraz stabilność. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i podjęcie nauki schodzenia po schodach. Dla osób zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u kobiet po takich zabiegach często jest to bardzo duży wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich słabości może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do przyjemnych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę wyłącznie na ten sam stopień , a następnie dokładać drugą. Nigdy nie rób tego na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Jednak u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy się do zaleceń eksperty oraz ćwiczyli systematycznie.


Możesz również polubić…